Novinky

Pavučinky babího léta

Program inspirovaný pavučinkami poletujícími v období babího léta. Rozvíjí u dětí představivost, jemnou motoriku a pravo-levou koordinaci a koordinaci celého těla. Obsahuje jak vedenou činnost - zpěv písniček, cvičení a básničky s pohybem, tak část improvizační - pohyb se stříbrnými pentličkami. Pohybový repertoár dětí obohacuje o lokomoční pohyby, pohyby paží a skoky.

Kopie návrhu Jita rámeček k foto výukové programy_7

Na svatého Jána

Program pohybově i hudebně inspirovaný prvky lidového tance - odkazuje na oslavu příchodu léta a tradici pletení věnečků. Navozuje pocit radosti z rozkvetlé louky. Program rozvíjí u dětí rytmické cítění, citlivé držení za ruce a pocit sounáležitosti s ostatními. Věnujeme se chůzi v kruhu a zástupu, pohybovému ztvárnění písniček o svatojánském kvítí (kopretina, vlčí mák, šalvěj) a hrám na brány. Do pohybového repertoáru dětí zapojujeme křížové pohyby, které propojují mozkové hemisféry. Nechybí prostor pro improvizovaný pohyb dětí inspirovaný kytičkami a pletením věnečků.   

PHOTO-2024-06-08-19-25-57

Perníčky z žitné mouky - naše „plastelínová“ radost

Zábava pro děti i dospělé, jejímž výsledkem je super svačinka.

Ráda bych se s vámi podělila o recept na super těsto, které jsme objevily s mojí dcerou již před lety a od té doby jsme ho spolu dělaly už nespočetněkrát a stále nás baví. To proto, že se chová doslova jako plastelína, díky čemuž je každé naše pečení úplně jiné. Navíc je moooc dobré a dle mého soudu i výživné, a proto mi nevadí, že ho jíme často.
Těsto se (až na fázi prvního smíchání) vůbec nelepí - nemusí se během válení a vykrajování moučit. Válí se snadno a vykrojené/ukrojené tvary se dají jednoduše spojovat. Díky těmto vlastnostem vytvoříte nepřeberné množství tvarů jen za pomocí nože, rádýlka nebo několika základních tvarů vykrajovátek. Hotové tvary lze navíc nařezáváním, otiskováním a dírkováním doplnit o řadu detailů, takže perníčky již není třeba nijak dodatečně zdobit. Výhodou je také to, že se na jednom plechu snesou perníčky různé tloušťky - tzn. námětům se opravdu meze nekladou.

Potřebné ingredience:
• 2 vejce
• 150g datlí, nebo datlové pasty
• 4 lžíce medu, nebo agávového, nebo javorového sirupu
• 2 lžíce perníkového koření
• 4 lžíce mléka (já dávám mandlové)
• 120g Ghí, nebo sádla
• 400g žitné mouky
• ½ lžíce jedlé sody

Vše kromě mouky, sody a másla smícháme v mixéru. Do jemné rozmixované pasty přidáme máslo a ještě jednou promixujeme. V misce smícháme mouku se sodou, přidáme nachystanou pastu a rukama uhněteme těsto. Hotové vložíme na noc do lednice. Před tvořením necháme těsto rozkrájené na kousky zteplat. Hotové tvary před pečením potíráme mlékem a pečeme cca 10 min. při 170 °C.

Praktické postřehy:
• Když těsto po odležení „praská“, přidávám do něj třeba o půl vajíčka navíc.
• Válíme spíš menší plochy, při větších plochách má tendence „praskat“ po okrajích. Při tvorbě velkých perníčků (třeba přes celý plech) placky tvarujeme rukama – pak těsto „nepraská“.
• Spojování tvarů – pouhým přitlačením, nebo navlhčením mlékem a přitlačením (dle konzistence těsta).
• Náměty k tvoření – zvířátka, rodina při běžných denních činnostech (např. tatínek na skejtu, Inuška na koloběžce, ovečka s postýlkou, peřinkou a polštářkem..), dopravní prostředky a pasažéři v nich (např. set létajících balónů s jejich pasažéry), velikonoční tématika (vajíčka, ptáčci, květiny..). Ale určitě přijdete na nespočet dalších námětů, dle zálib vašich i vašich dětí.
• Zdobení základní – spojováním tvarů, nařezáváním nožem, děrováním špejlí, otiskováním špejle a nože na plocho.
• Zdobení rozšířené – otiskování čehokoli, co doma najdete: tupá strana vykrajovátek, různé knoflíky, korálky, protlačeným těstem z česnekovače, různá rádýlka ze setů pro tvorbu s plastelínou, víčka a konce fix... Vše je třeba před použitím důkladně omýt.
• Při natírání mlékem se nemusíte bát, že perníčky „utopíte“. U nás je natírá velmi poctivě má dcera – zvládnou i doslova polití.
• Pečení – čím déle se perníčky pečou, tím více se ztrácí otiskovaný dekor. Je dobré teplotu vyladit max. na 10 – 12 min. pečení.

Tak neváhejte, vyzkoušejte a nechť vám perníčky a jejich tvorba přinesou též tolik radosti, kreativity a spokojených bříšek jako nám!

Klára Říhová

Gray Collage Enjoy Coffee Instagram PostGray Collage Enjoy Coffee Instagram Post

Tanec pro mámy a dcery

Prožitkový program pro dvojici máma a dcera, který pomocí přirozeného pohybu a tance  podporuje vzájemnou blízkost. 

NA OBJEDNÁVKU - ideálně alespoň 6 týdnů předem.  Nabídka platí pro Brno a okolí.

Program obsahuje pohybové hry a taneční improvizaci, které nabízí rozvoj pohybového repertoáru a zároveň poskytují dostatek prostoru pro svobodné sebevyjádření a komunikaci pohybem. 

Sjednocující linkou programu je tematická motivace, podle které je volena hudba, písničky a taneční pomůcky. To vše navozuje jedinečnou atmosféru, ve které se můžeme uvolnit a přenést se do světa fantazie.

Délka programu: 90 min nebo 120 min

Věk: od 5 let (mladší děti po konzultaci s lektorkou)

Cena za program: 3000 Kč/90 min, 4000 Kč/120 min (pronájem není v ceně programu)

Počet účastníků závisí na možnostech prostoru, ve kterém se workshop koná.

🌷Na váš zájem se těší Jitka Mozorová  - jitka@adventynek.cz 🌷